Jeżeli zauważyłeś, że Twoja strona internetowa pojawia się na słabych pozycjach w Google, albo kompletnie nie masz ruchu na stronie z wyszukiwarki, może to być dla Ciebie poważny problem, zwłaszcza jeśli prowadzisz działania marketingowe lub starasz się pozycjonować swoją stronę.
Oto kilka głównych przyczyn, dla których Google może wyświetlać Twojej strony na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania:
Błędy techniczne strony
Jeśli Twoja strona ma błędy, takie jak uszkodzony kod HTML, błędy 404 lub inne błędy serwera, Google może mieć trudności z jej indeksowaniem, a co za tym idzie, strona nie będzie widoczna w wyszukiwarce.
Kolejne błędy techniczne, które wpływają na pozycje strony, to zbyt długi czas wczytywania strony oraz brak wersji responsywnej (niedostosowanie do urządzeń mobilnych).
Brak dobrego tekstu na stronie
Kiedy użytkownik wchodzi na stronę internetową, oczekuje pewnych korzyści. Chce znaleźć informacje, które są dla niego przydatne, interesujące, aktualne i dobrze przedstawione. Jeżeli Twoja strona tego nie oferuje, stawiasz się w niekorzystnej sytuacji zarówno w oczach użytkowników, jak i Google.
Przede wszystkim, zawartość strony musi być unikalna. Jeżeli kopiujesz treści z innych stron, nie dość, że naruszasz prawa autorskie, to jeszcze wysyłasz do Google sygnał, że nie masz nic wartościowego do zaoferowania.
A dlaczego Google miałby promować kopie, skoro może promować oryginał?
Aktualność treści to kolejny ważny aspekt. W świecie cyfrowym, gdzie informacje są aktualizowane w zasadzie na bieżąco, zawartość z przed lat jest często postrzegana jako przestarzała. Jeśli więc Twoja ostatnia aktualizacja miała miejsce dwa lata temu, użytkownik może pomyśleć, że strona jest porzucona, a informacje na niej nieaktualne.
Nie zapomnij też o jakości treści. To nie tylko kwestia poprawnej gramatyki i ortografii (choć to oczywiście podstawa), ale przede wszystkim wartości merytorycznej. Czy informacje, które prezentujesz, są rzetelne, głęboko omówione, czy może powierzchowne i ogólnikowe? Jeżeli Twoja strona ma dostarczać wartość, musisz zainwestować czas i wysiłek w stworzenie treści najwyższej jakości.
Wreszcie, prezentacja treści również ma znaczenie. Nawet jeśli masz doskonałe informacje, ale są one przedstawione w chaotyczny sposób, z trudnym do odczytania układem czy nieprzyjazną nawigacją, użytkownik może zrezygnować z dalszego czytania.
Wartość treści, którą umieszczasz na stronie, to nie tylko klucz do sukcesu pozycjonowania stron w Google, ale również kluczowy element, który wpływa na to, czy użytkownik który już trafił na Twoją stronę, zostanie na niej, przeczyta to co napisałeś, i wykona (ewentualnie ) jakąś akcję, której od niego oczekujesz.
Twoja strona jest nowa
Google jest najważniejszą wyszukiwarką na świecie i codziennie algorytmy Google napotykają tysiące a nawet miliony nowych stron. Nie jest łatwo się wyróżnić. Chyba że masz stronę o tematyce która jest totalnie niszowa, jest mało takich stron lub nie ma ich wcale.
Natomiast jeśli jest to strona np. sklepu, biura rachunkowego lub strona adwokata – Google codziennie napotyka na tysiące takich stron, które już dość długo istnieją w sieci, mają dużo dobrego tekstu, dużo świetnych linków i świeżą treść na stronie.
Google ma do takich stron zaufanie, dlatego dużo łatwiej jest im wypozycjonować jakąkolwiek podstronę swojego serwisu na dowolne hasło.
Zaufanie w Google to podstawa
Ale nie załamuj się:) Nowe strony też mają szansę na dobre pozycje.
Kluczowe jest tu spełnienie wszystkich wymagań, które Google przez ostatnich 25 lat swojego istnienia wymyśliło, czyli:
- przede wszystkim dobry tekst i to dużo tekstu
- strona ma wczytywać się szybko, czyli musisz mieć bardzo dobry hosting i dobrze technicznie zoptymalizowaną stronę
- linkowanie wewnętrzne – jeżeli nie masz linków zewnętrznych które prowadzą do Twojej strony, postaw na podstawy SEO czyli linkowanie wewnętrzne
- linki zewnętrzne – czyli takie linki które prowadzą z innych stron do Twojej strony. Ale chodzi tu o kupno pakietu linków na 125 zł – który Twojej stronie zaszkodzi zamiast pomóc. Skup się na pozyskiwaniu linków z dobrych źródeł, nie za dużo od razu, powoli i systematycznie.
Z powyższych punktów najważniejszą są dwa: dobry tekst i dużo tekstu, oraz linki zewnętrzne bardzo dobrej jakości.
Podsumowując, uświadommy sobie jedno: wypozycjonowanie strony w wyszukiwarce tak dobrej jak Google jest zadaniem trudnym i nie da się tego zrobić w tydzień ani miesiąc.
Jest to proces trwający jakiś czas (jaki – to zależy od tego co prezentuje Twoja strona) i powinien być wykonywany sukcesywnie bez przerw (zwłaszcza długich – nie mówimy tu o urlopie;).
Bo nawet jeśli Twoja strona dzisiaj jest na dobrych pozycjach, musisz tego pilnować, bo nic nie trwa wiecznie, a zwłaszcza jeżeli chodzi o Google.