Czego to ludzie nie wymyślą i przy okazji ciekawie to nazwą… 😉 Ale do rzeczy.
Technika Skyscraper to strategia budowania linków, która polega na znajdowaniu treści na stronach a właściwie podstronach stron, czyli np. wpisach blogowych takich jak ten. Strony te te muszą charakteryzować się dużą ilością linków do nich prowadzących i publikować tekst związany tematycznie z branżą w której jesteś ekspertem (w moim przypadku byłby to tekst dotyczący linkowania albo tworzenia stron internetowych).
Jeśli znajdziemy odpowiednio dużo tego typu stron, piszemy na swoim blogu artykuł, który przebija pod każdym względem artykuł opublikowany na tych stronach. Czyli jest lepszy pod względem merytorycznym , zawiera jakieś case study czy wyniki testów i ogólnie ewidentnie widać, że my się bardziej znamy na temacie, niż autor artykułu.
Kolejnym krokiem jest opublikowanie naszego eksperckiego artykułu, a następnie kontaktowanie się z ludźmi którzy linkowali do tych gorszych artykułów, żeby pozbyli się starego linka i zalinkowali do naszego, lepszego i najbardziej wyczerpującego artykułu.
Tak w skrócie wygląda technika budowania linków Skyscraper.
Ta technika działa dobrze , ponieważ docierasz do właścicieli stron, którzy są zainteresowani linkowaniem do artykułów wysokiej jakości i skupiasz się na docieraniu do osób, które już linkują do podobnych treści.
Brian Dean – twórca tej techniki pochwalił się wynikami swoich działań, a mianowicie:
- wysłał 160 maili
- 11% redaktorów zmieniło starego linka na nowego (czyli na linka Briana)
- uzyskał w ten sposób 17 nowych linków do swojej strony
Może się wydawać, że 17 linków to nie jest wiele, ale wszystko zależy od tego, jakie to są linki. Jeżeli uzyskał linki z domen z dużym autorytetem, to te 17 linków jest świetnym wynikiem.
Co pomaga w stosowaniu techniki Skyscraper?
Bardzo ważną rolę odgrywa to, czy jesteś postrzegany jako ekspert w swojej dziedzinie.
Jeżeli napiszesz ekspercki artykuł, a jesteś człowiekiem o którym nikt wcześniej nie słyszał w danej branży, jest mało prawdopodobne, że właściciel strony z której chcesz przejąć linka, w ogóle zainteresuje się Twoim artykułem.
Kolejna sprawa to sam artykuł – ten musi być naprawdę świetny, musi być znacznie lepszy niż artykuł z którym konkurujemy. To wymaga czasu, szukania informacji, czasem przeprowadzenia skomplikowanych testów.
I ostatnia rzecz – czy uda nam się dotrzeć do osoby decyzyjnej?
Pisząc maila do naczelnego redaktora danej strony, możemy się natknąć na kogoś kto zajmuje się marketingiem i nie jest to osoba, która podejmuje decyzje co opublikować na stronie. Warto więc zrobić małe dochodzenie i znaleźć osobę która odpowiada za kontakt w sprawach redakcyjnych.
Podsumowanie
Podsumowując, technika Skyscraper jest skuteczna w pozyskiwaniu linków do strony, ale jest wiele czynników które wpływają na osiągnięcie sukcesu i wyniki mogę się znacznie różnić w zależności od tego, kto stosuje tę technikę.
Jednak, jeżeli zależy Ci na pozyskaniu dobrych linków z domen z autorytetem u wujka Google, to zdecydowanie polecam spróbować tej techniki, jako jednej z wielu, bo jak wiadomo, linki do strony powinny być bardzo zróżnicowane.