Logo A.M. SEO
SEO

Dlaczego warto przeprowadzić audyt strony internetowej?

Jeżeli Ty lub Twoja firma prowadzicie działania marketingowe, a zwłaszcza pozycjonujecie swoją stronę internetową (samodzielnie lub przez agencję), bardzo ważne jest aby wiedzieć, czy poza linkami (które są najważniejsze dla Google) są jakieś czynniki które mogłyby podnieść pozycję strony.

Google zwraca uwagę nie tylko na linki, ale również na budowę strony, szybkość jej wczytywania, świeże treści na stronie, słowa kluczowe, linkowanie wewnętrzne, błędy na stronie i wiele innych.

Aby przeanalizować wszystkie (lub prawie wszystkie) elementy strony, które można zoptymalizować , dobrze jest przeprowadzić audyt strony.

Czym jest audyt?

Audyt strony to proces analizy strony internetowej pod kątem zgodności z wytycznymi Google oraz jej optymalizacji pod kątem pozycjonowania.

Analiza słów kluczowych i treści na stronie

Audyt pozwala na zidentyfikowanie słabych stron strony oraz określenie, jakie działania należy podjąć, aby poprawić pozycję strony w wynikach Google.

Audyt składa się z kilku etapów. Na początku należy przeprowadzić analizę słów kluczowych, które najlepiej opisują tematykę strony oraz które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, aby znaleźć informacje związane z tematyką strony.

Następnie należy sprawdzić zagęszczenie słów kluczowych na naszej stronie internetowej (nie za dużo, nie za mało – wszystko zgodnie z wytycznymi Google).

Kolejnym etapem audytu jest analiza treści na stronie. Ważne jest, aby treści były unikalne, wartościowe dla użytkowników oraz oczywiście zgodne z wytycznymi Google.

Warto również zwrócić uwagę na strukturę strony oraz nawigację na stronie, nie chcesz, aby użytkownik błądził po stronie, więc nawigacja powinna być priorytetem.

Analiza linków

Następna sprawa, super ważna, to linki prowadzące do strony oraz linki wychodzące ze strony.

Linki prowadzące do strony powinny być pozyskiwane z wartościowych stron (wartościowych według Google oczywiście), czyli takich które same mają dużo wartościowych linków do nich prowadzących.

Ważne jest aby linki były ze stron powiązanych tematycznie. Nie oznacza to, że cała witryna ma być tematycznie powiązana z Twoją stroną, wystarczy, że na podstronie na której znajduje się link będą słowa kluczowe związane z Twoją branżą.

To samo odnosi się do linków wychodzących, powinny być chociaż trochę związane z tematem Twojej strony, nie umieszczaj linków do strony z rowerami, jeżeli tematyka Twojej strony to np. marketing internetowy.

Analiza techniczna strony

Na tym etapie badamy takie czynniki jak responsywność strony, poprawność kodu HTML,  szybkość wczytywania strony, błędy 404 oraz inne błędy serwera.

Google bardzo zwraca uwagę na szybkość wczytywania strony i na responsywność strony, więc jeżeli masz wolną i niedostosowaną do urządzeń mobilnych stronę, zmień to jak najszybciej!

Analiza konkurencji

Na końcu audytu, analizujemy naszą konkurencję w Google. Sprawdzamy jakie linki prowadzą do stron konkurencyjnych, na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja i jakie działania wykonuje np. w social mediach.

Podsumowanie

Podsumowując, audyt strony dostarczy Ci informacji o tym, co dobrze działa na stronie a co należy poprawić, żeby zwiększyć widoczność strony w Google.

Podziel się tym postem:

Podobne posty

Agnieszka Mrugała
zamów bezpłatną konsultację dotyczącą twojej strony